Dziś jest: Sobota, 25 styczeń 2020, imieniny obchodzą: Miłosza, Pawła, Tatiany

"CYRKPLOZJA"


 Cyrkplozja to grupa z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku łącząca elementy sztuki cyrkowej z fire show. Grupę prowadzi Anna Wojszel.

 

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY? 

 

Cyrkplozja to grupa z SOW w Różanymstoku, która zajmuje się różnymi dziedzinami kuglarskimi m.in. jazda na monocyklu, szarfa akrobatyczna, żonglerka piłkami i maczugami, kręcenie poi i kijami oraz akrobatyką tradycyjną. Naszą specjalnością są pokazy fire show oraz pokazy kuglarskie w oparciu o umiejętności z zakresu w/w sztuk. Co roku pracujemy nad jednym głównym spektaklem, który wystawiamy w wielu miejscach Polski. W tym roku była to bajka pt. „Wirus Cyrkplozji”.

 

Grupę stanowią najzdolniejsi w zakresie sztuk kuglarskich oraz najbardziej zdeterminowani chłopcy z SOW, którzy "kochają" występy na scenie. Wykonujemy pokazy, prowadzimy warsztaty, jesteśmy wolontariuszami w przedszkolu. Bierzemy udział w konkursach fire show oraz innych, gdzie pokazujemy swoje umiejętności kuglarskie często zajmując wysokie miejsca. Rozwijamy nieustannie swoje umiejętności wyjeżdżając na szkolenia oraz zapraszając do nas kuglarzy o różnorodnych umiejętnościach.

 

Dwóch wychowanków Cyrkplozji ma ukończony kurs pedagogiki cyrku dający możliwość prowadzenia samodzielnie warsztatów kuglarskich. Starsi wychowankowie Cyrkplozji będący w grupie usamodzielnienia działa aktywnie jako wolontariusze w Fundacji „Dr Clown” gdzie angażują naszą grupę do wielu pokazów cyrkowych na rzecz chorych i potrzebujących dzieci.

 

Posiadamy sporo sprzętu m.in monocykle (w tym żyrafę- wysoki monocykl ok 2 m), 2 stałe stanowiska do akrobatyki powietrznej, maczugi, piłki, kije oraz poiki. Posiadamy też sprzęt do pokazów fire show oraz UV show. Na co dzień ćwiczymy w salce cyrkowej wyposażonej w lustra i sali gimnastycznej SOW w Różanymstoku. Grupę prowadzi pedagog cyrkowy Anna Wojszel (kurs pedagogiki cyrku, kurs klownady i pantomimy, kurs Social Circus Basic Traning – Cirque du soleiul)

 

Nagrody

I miejsce na konkursie Giełda talentów Różanystok - 2014,2015,2016
III miejsce na ogólnopols
kim konkursie Ogień Wschodu - Lumo Bialistoko wrzesień 2016
 
 

WARSZTATY KUGLARSKIE

PROWADZĄCY: GRUPA CYRKPLOZJA POD KIERUNKIEM ANNY WOJSZEL

 

Warsztaty kuglarskie, które oferujemy pozwolą uczestnikom nabyć umiejętności z zakresu różnych sztuk cyrkowych :

     jazdy na monocyklu

    żonglerki

    kręcenia poi, kijem,

    chodzenia po taśmie (slack line)

    szarfy akrobatycznej.

 

WARSZATY prowadzi młodzież z grupy cyrkowej „CYRKPLOZJA” z SOW w Różanymstoku pod kierunkiem pedagoga cyrku Anny Wojszel.

Oprócz nauki sztuk kuglarskich staramy się pobudzać potencjał twórczy uczestników, zapewnić odprężenie i dobre samopoczucie. Na warsztatach omawiamy też zagadnienia budowania własnego programu artystycznego oraz bezpieczeństwa podczas pokazów (m.in. fire show).


Warsztaty prowadzimy za pomocą aktywnych metod w oparciu o pedagogikę cyrku, kinezjologię edukacyjną i pedagogikę zabawy. Dużą rolę przywiązujemy do ruchu i muzyki ponieważ jak pokazują badania naukowe to nieustannie stymuluje nasz mózg i pozytywnie wpływa na funkcję centralnego układu nerwowego.

 

Ogromnym walorem pedagogiki cyrku jest bogactwo jej form i technik. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla młodzieży, która potrzebuje ogromnej aktywności fizycznej „zaspokojenie” może przynieść jazda na monocyklu czy balansowanie na linie. Inni mogą odnaleźć się w żonglowaniu piłkami, kręceniu poi. Zajęcia cyrkowe to swoisty raj dla nadpobudliwej i szybko nudzącej się młodzieży. Rzadko zdarza się aby ktoś posiadł umiejętność w jakiejś z dziedzin kuglarskich i nie sięgną po następne. Trenowanie nowego triku żonglerskiego, czy próbę tańca z poi zawsze można przerwać jazdą na monocyklu czy chodzeniem po linie. Obecność innych osób na zajęciach kuglarskich inspiruje i zachęca do nauki tego co robią koledzy, następuje wzajemne uczenie się i motywowanie.

 

Coraz więcej badań psychologicznych i neurologicznych dostarcza dowodów na pozytywny wpływ sztuk kuglarskich na funkcjonowanie i mózg człowieka. Tak jak ćwiczenia fizyczne rozwijają mięśnie, podobnie żonglowanie rozwija mózg. Żonglowanie oraz inne umiejętności cyrkowe w jednakowym stopniu angażują obie strony ciała, równomiernie uaktywniając obie półkule.

 

Aby we wszystkim co robimy być maksymalnie wydajnym i efektywnym, ważna jest umiejętność skutecznego i szybkiego przetwarzania informacji z obu półkul. Jest to możliwe wtedy, kiedy obie półkule są używane. Badania psychologiczne pokazują, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy koordynacją wzrokowo-ruchową a umiejętnością czytania, pisania i rozumienia. Kilka minut żonglowania ożywia umysł i ułatwia właściwą pracę mięśni. Jest to wspaniała technika relaksacji, powodująca wyciszenie, wyłącznie myśli od aktualnych stresów człowieka czy przezywanych problemów.

 

Każda aktywność cyrkowa wiąże się z ruchem usprawniając ciało. Żonglerka, jazda na monocyklu czy chodzenie po linie poprawia zdolność utrzymywania równowagi i właściwej postawy ciała, podrzucanie piłeczek rozwija poczucie rytmu, refleks. Jest to doskonała gimnastyka umożliwiająca ćwiczenie dużych i małych partii mięśni. Trening cyrkowy nieustannie motorycznie stymuluje organizm, wspiera zręczność, motorykę dużą i małą, rozwija siłę, koordynację ruchową oraz wytrwałość.