Dziś jest: Niedziela, 19 maj 2019, imieniny obchodzą: Celestyny, Iwony, Piotra

Młoda Dąbrowa Różanostocka Nr. 7


Wakacje... Na to słowo na twarzach uczniów pojawia się wyraz ulgi i błogości. Po męczących, z doświadczenia widzę, że z każdym rokiem coraz bardziej, 10 miesiącach nauki, przychodzi czas na całe 73 dni letniego odpoczynku. Wielu z nas poświęci ten czas na pracę, inni być może na przygotowania do matury, jeszcze inni wyjadą na wakacje życia…

 

W lipcu 2008, młodzież naszego liceum i Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku miała okazję spędzenia 14 dni w Zakopanem wraz z grupą młodzieży z Albanii. Poznawaliśmy tradycje i zwyczaje z naszych krajów. Mimo mnóstwa kulturowych różnic, znaleźliśmy wspólny język i ciężko było się rozstać :)
Niestety, ubiegłoroczne wakacje pozostały już jedynie wspomnieniem a czas, jaki od nich upłynął, zleciał tak szybko... W tym roku nasza młodzież gościć będzie za granicą. Sześcioosobowa grupa wraz z liderem, weźmie udział w projekcie pt. "Let's be active in Europe" („Bądźmy aktywni w Europie), którego partnerem jest Fundacja im. Agnieszki Marczyńskiej, a do którego realizacji dojdzie w dniach 13-21 lipca w Serbii. Oprócz Polaków i gospodarzy, do Serbii przyjedzie młodzież z Macedonii, Albanii, Włoch i Francji.
Głównym tematem pro-jektu jest Europa widziana w kategoriach międzykulturo-wego dialogu, europejskiego obywatelstwa, aktywności i wartości wspólnych dla wszystkich Europejczyków. Nacisk położony zostanie również na sport i to, jak z niego korzystać, aby nawiązać dialog i zachęcać młodych do aktywności.

Projekt „Let's be active in Europe” promuje wśród młodych obywatelską aktywność i zachęca uczestników do anga-żowania się w życie ich lokalnych społeczności.
Wspólnie z innymi uczestnikami, chcemy praco-wać nad kreowaniem potencjalnej drogi ku ich przyszłości, bez względu na to, czy reprezentują większość, czy mniejszość w swoim kraju. Dla nas młodzieży jest to szansa na poznanie kultury innych państw europejskich, zawarcie nowych znajomości i doszlifowanie języka. A w zasadzie nawet kilku języków, bo zapowiada się niezła wieża Babel. :)