Dziś jest: Niedziela, 19 maj 2019, imieniny obchodzą: Celestyny, Iwony, Piotra

Młoda Dąbrowa,Różanostocka Nr.7


Różanostocki ogród

 

Wiosną, jak co roku, ruszają prace w ogrodzie. Tak też jest w Różanymstoku, gdzie od roku prowadzony jest ogród kwiatowy.Skąd wziął się pomysł jego utworzenia?
Powstał on jako jeden z elementów projektu „Bio-Różanystok”, zrealizowanego przez Pracownię Architektury Żywej wraz z Salezjańskim Ośrodkiem Wychowawczym. Projekt zakładał odtworzenie tradycji przyklasztornego gospodarstwa zakonu dominikanów, istniejącego niegdyś w Różanymstoku. Punktem wyścia do działań i jednym z głównych założeń, była ochrona bioróżnorodności. Przy współpracy z Ogrodem Botanicznym PAN, opracowana została lista roślin, które powinny znaleźć się w zakładanym ogrodzie, zarówno ze względu na strefę mrozoodporności roślin, jak i historię miejsca, tradycje przyzakonnych ogrodów, zwyczaje dawnej kuchni, okresy kwitnienia oraz estetykę i kolorystykę kwiatów. I choć od roku udało się odnaleźć i zasadzić wiele odmian roślin, skład gatunkowy nadal jest kompletowany, co wynika z rzadkości występowania wielu wy-znaczonych na liście gatunków.
Co już teraz można
zobaczyć w ogrodzie?
Pierwszą grupę roślin stanowią krzewy, m.in.: jaśminowiec wonny, bez czarny, lilak pospolity, kalina koralowa i hortensja krzewiasta. Wśród roślin ozdobnych - bylin, znaleźć możemy takie gatunki jak: lilia złotogłów, orlik pospolity, ostróżka wyniosła, hiacynt wschodni, łubin wieloletni, narcyz, piwonia lekarska, floks, wrotycz pospolity, barwinek. Są też rośliny jednoroczne a wśród nich: nagietek lekarski, maciejka, nasturcja, bratek, groszek pachnący, aksamitka. Znaczącą grupę stanowią zioła i rośliny użytkowe, takie jak: bylica boże drzewko, hyzop lekarski, ruta zwyczajna, szałwia lekarska, mięta kędzierzawa, lebiodka pospolita, lawenda wąskolistna. Oczywiście, w ogrodzie nie mogło zabraknąć róż. Wśród sprowadzonych, oprócz starych odmian, znalazły się: rosa gallica – odmiany: splendens, officinalis, versicolor; rosa moyesii – odmiany: newada, stanwell perpetual, czy też madame pentier, comte de Chambord.
Ogród już dziś jest miejscem, w którym można zasmakować uroku kwiatowych rabat. In-tensywność smaku będzie rosła z roku na rok.