Dziś jest: Sobota, 25 styczeń 2020, imieniny obchodzą: Miłosza, Pawła, Tatiany

Stadnina koni


W gospodarstwie rolnym należącym do Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego znajduje się stadnina koni, w której hodujemy dwa rodzaje koni. Począwszy od koni małopolskich porzez konie szlachetnej półkrwi, a kończąc na polskich koniach zimnokrwistych w typie sokólskim bedących w programie zachowawczym koni sokólskich.

Konie małopolskie to konie wszechstronne, wytrwałe i dzielne w pracy, odznaczają się łagodnym i żywym temperamentem. Jest to jedyna rodzima rasa koni szlachetnych genezą sięgająca czasów rycerskich. Dlatego też są świetnymi kompanami do długich wędrówek i wyjazdów w teren. ( Lancelot,, Granda, Mantra, Gazela)

Konie szlachetnej półkrwi (SP) są mieszańcami koni różnych ras gorącokrwistych. Odznaczają się spokojnym tempera mętem, szczególną dzielnością wszechstronną użytkowością, zwłaszcza talentem do skoków przez przeszkody i ujeżdżenia. (Antarktyda, Alaska, Afera, Ankara, Azja)

Konie sokólskie są to konie zimnokrwiste (pociągowe). Odznaczają się znaczna masą ciała, dużą siłą pociągową spokojnym temperamentem i nadzwyczajną łagodnością. Koń sokólski jest symbolem powiatu sokólskiego a swoją nazwę zawdzięcza miastu Sokółka oddalonemu od Różanegostoku o 30 kilometrów. Jest użytkowany zaprzęgowo, choć nie wyklucz to jazdy pod siodłem i w taki sposób również służą w naszym gospodarstwie. (Brewka, Bryza, Hersa, Fredka, Usterka, Ustka i naszej hodowli Bajka)

Konia można traktować w pewnym sensie jako indywidualnego terapeutę który dobrze sprawdza się w resocjalizacji trudnej młodzieży. Kontakt z nim, nie tylko sama jazda wierzchowa, ale także czyszczenie, czesanie, karmienie i dbanie o jego potrzeby pozwala na rozwijanie w człowieku wrażliwości  i poczucia odpowiedzialności za żywą istotę.